Radzenie sobie z trudnymi matrycami – TOC, TNb i AOX – webinar

Radzenie sobie z trudnymi matrycami – TOC, TNb i AOX
Niezawodne i inteligentne rozwiązania do monitorowania parametrów sumy organicznej ścieków przemysłowych

Kiedy: czwartek, 5 maja 2026 r., godz. 10:00 i 16:00 CEST

Czas trwania: ok. 45 min

Język: angielski

Prelegenci:

Stefan Jezierski-Räcke, Industry Manager Environment

Bernd Bletzinger, Product Manager TOC

Ścieki przemysłowe często charakteryzują się bardzo zmiennym składem, na który wpływają takie etapy produkcji, jak cykle płukania czy procesy wsadowe. Laboratoria muszą zatem szybko reagować na zmieniające się obciążenia, spełniając jednocześnie surowe wymogi prawne dotyczące zrzutów bezpośrednich i pośrednich. Szybkie i niezawodne metody analityczne są niezbędne do wczesnego wykrywania wahań i zapewnienia stabilnej kontroli procesu. Trudne warunki, takie jak wysoka zawartość soli, cząstki stałe lub substancje zakłócające, mogą doprowadzić konwencjonalne metody do granic możliwości.

Parametry sumaryczne, takie jak TOC, TNb i AOX, zapewniają wiarygodny przegląd: TOC/TNb oferują szybki wgląd w ładunek organiczny i potencjalne ryzyko eutrofizacji, podczas gdy AOX ma kluczowe znaczenie dla monitorowania toksycznych halogenowanych związków organicznych. To seminarium internetowe pokazuje, jak Analytik Jena radzi sobie z tymi wyzwaniami, oferując zaawansowane rozwiązania analityczne. Praktyczne przykłady z przemysłu petrochemicznego, papierniczego i przetwórstwa soli pokazują, jak nasze rozwiązania zapewniają precyzyjne i zgodne z przepisami wyniki nawet w przypadku złożonych próbek. Przedstawimy serię multi N/C x300 do analizy TOC/TNb oraz proces pracy z AOX z symulatorem APU i multi X 2500, umożliwiający wydajny i niezawodny monitoring ścieków przemysłowych i strumieni procesowych.

Główne cele edukacyjne:

Po seminarium internetowym uczestnicy będą mieli jasne zrozumienie następujących aspektów:

Oznaczanie TOC/TNb w ściekach przemysłowych obejmujących szeroki zakres stężeń, wysokie obciążenie cząstkami stałymi lub wysokim zasoleniem

Przygotowanie próbek i oznaczanie AOX w próbkach przemysłowych o wysokiej zawartości włókien, cząstek stałych i wysokich stężeniach soli

Kto powinien wziąć udział?

– Kierownicy laboratoriów i specjaliści ds. analityki w laboratoriach środowiskowych lub przemysłowych

– Menedżerowie ds. zgodności z przepisami dotyczącymi ścieków

– Lokalne, regionalne i krajowe organy nadzoru lub regulacyjne

– Operatorzy komunalnych oczyszczalni ścieków

– Konsultanci i firmy inżynieryjne (Oczyszczalnie Ścieków)